Parabanki – czym są?

Parabanki – czym są?

Wiedza na temat świata finansów i instytucji finansowych jest w naszym kraj dosyć uboga. Typowym przykładem takiego stanu rzeczy jest bardzo niewielka wiedza na temat tego, czym są parabanki. Rodzi to oczywiście wiele komplikacji i problemów, gdy nieposiadający odpowiedniej wiedzy klient zechce skorzystać z ich usług. Czym zatem są te instytucje?


Co to jest parabank?

Zbieranie informacji na temat tego, czy są parabanki, należałoby rozpocząć od tego, że nie są to banki. Są to przedsiębiorstwa finansowe, które oferują usługi podobne do tych, które oferują banki. Różnica pomiędzy nimi jest jednak taka, że parabanki nie podlegają żadnej kontroli organów zewnętrznych takich jak Komisji Nadzoru Finansowego.
Z reguły parabanki działają bardzo lokalnie, a nie globalnie jak banki, a także mają o wiele mniejsze wymagania co do swoich klientów przy udzielaniu im kredytów i pożyczek. Najczęściej nie ma tu potrzeby nawet dokumentowania swojej sytuacji finansowej, zarobków i zatrudnienia.
Niestety parabanki z racji tego, że nie działają na podstawie przepisów prawa bankowego, nie korzystają również z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.


Jakie są wady i zalety parabanków?


Jakie są jednak dokładnie wady i zalety tych instytucji? Co powoduje, że znajdują coraz to nowych klientów? Na co trzeba zwracać baczną uwagę, podczas podpisywania z nimi umów?
Ogromną zaletą parabanków jest fakt, że można w nich brać kredyty, nie mając odpowiedniej zdolności kredytowej. Z racji tego, że przedsiębiorstwa te nie wymagają odpowiednich dokumentów, nie patrzą także na to, czy posada się odpowiednią zdolność. Innymi słowy, osoba prywatna lub też przedsiębiorstwo, które w banku nie miałoby szans na wzięcie kredytu, w parabanku dostanie go bez najmniejszego problemu.
Niestety taki stan rzeczy ma też drugą stronę medalu, którą trzeba mieć bardzo na uwadze, aby nie popaść w bardzo poważne długi. Chodzi tu przede wszystkim o znacznie większe kosza kredytu. Zarówno samo oprocentowanie, jak i opłaty dodatkowe są na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku kredytów udzielanych przez tradycyjne banki.


Czy warto skorzystać?


Wiele osób pomimo tych wad lub z zupełną nieświadomością ich istnienia, decyduje się na korzystanie z usług parabanków. Szczególnie chętnie brane są tzw. chwilówki, czyli szybkie pożyczki bez żadnych formalności.
Powstaje zatem zasadnicze pytanie, czy jest to dobre rozwiązanie? Jeśli ma się do wyboru bank lub parabank, lepiej jest skorzystać usług tradycyjnego banku. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, można wziąć kredyt w parabanku, lecz trzeba być w pełni świadomym, z jakimi to się wiąże kosztami.


Opcja komentowania została wyłączona.