Kredyt studencki – komu przysługuje i jak go wziąć?

Kredyt studencki – komu przysługuje i jak go wziąć?

Studia wyższe to marzenie wielu młodych ludzi kończących szkołę średnią. Wprawdzie studia dzienne na państwowej uczelni są u nas bezpłatne, ale ponosić trzeba koszty związane z wynajmem mieszkania, utrzymaniem się w obcym mieście czy chociażby zakupem podręczników. Okazuje się, że nie wszystkich rodziców na to stać. Czy oznacza to, że młody człowiek nie ma szans na ukończenie studiów? Oczywiście, że nie. Rozwiązaniem okazuje się być kredyt studencki. Zobaczmy, ile wynosi kredyt studencki, kiedy złożyć wniosek o kredyt studencki, a także jak wygląda jego spłata.

Co zrobić, aby otrzymać kredyt studencki?

Podstawą do przyznania kredytu studenckiego jest złożony w odpowiednim banku wniosek o jego udzielenie. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie banki działające na terenie naszego kraju oferują kredyt studencki. Obsługą kredytów studenckich zajmują się następujące banki:
-PKO BP;
-Pekao SA;
-Bank Polskiej Spółdzielczości SA;
-SGB Bank SA.
Wniosek musi zawierać zaświadczenie o tym, że jesteśmy studentami. Wydaje je dziekanat uczelni, na której studiujemy. Nie można zapominać także o udokumentowaniu dochodu zarówno swojego, jak i członków rodziny.

Kredyt studencki – oprocentowanie i transze

Największą zaletą kredytu studenckiego jest jego zaskakująco niskie oprocentowanie. Na sierpień 2018 roku wynosiło ono jedynie 0,875% w skali roku. Jeśli porównamy to z innymi kredytami oferowanymi przez banki, okaże się, że jest to naprawdę bardzo atrakcyjna propozycja. Kredyt studencki wypłacany jest w transzach. Ich wysokość waha się od 400 do 1000 złotych. Wysokość raty może być zmieniana wraz ze zmianą potrzeb studenta. Transze wypłacane są co miesiąc od października do czerwca.

Jak wygląda spłata?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że spłata kredytu rozpoczyna się dopiero dwa lata po zakończeniu studiów. Warto również podczas nauki naprawdę się starać. Najlepsi studenci mogą bowiem liczyć na umorzenie części zadłużenia. W grę wchodzi nawet 50%. Ile trwa czas spłaty kredytu? Jest on dwa razy dłuższy niż czas, przez jaki pobieraliśmy kredyt. Wszystko po to, aby młody człowiek wchodzący na rynek pracy nie czuł zbytniego obciążenia.

Opcja komentowania została wyłączona.