Kategoria: Giełda

Inwestowanie w nieruchomości – czy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości – czy to się opłaca?

Bez wątpienia każdy chciałby mieć odpowiednią ilość pieniędzy. Dlatego szukamy rozmaitych sposobów na zarabianie. Tym, co może stanowić świetne dodatkowe źródło dochodu jest inwestowanie w nieruchomości. Czy warto inwestować w nieruchomości? Odpowiedź jest naprawdę prosta: tak. Trzeba jednak wiedzieć jak to robić, a także gdzie inwestować w nieruchomości. Tym razem skoncentrujemy się na najprostszym sposobie: zakupie mieszkania.

Mieszkanie świetną inwestycją

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy warto inwestować w nieruchomości, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, że obecnie bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania, które następnie będzie wynajmowane. Czy taka inwestycja sprawdzi się wszędzie? To zależy. Jeśli chcemy mieć największe szanse na powodzenie, warto kupić mieszkanie w dużym mieście. Idealnie, jeśli będzie to miasto studenckie, a samo mieszkanie położone blisko popularnej uczelni. Wówczas możemy być niemalże pewni, że nie będziemy mieli najmniejszych problemów związanych ze znalezieniem lokatora. Niestety, mieszkania w dużych miastach są naprawdę drogie. Co w sytuacji, kiedy nie mamy odpowiedniej kwoty pieniędzy? Wówczas z pomocą przychodzi nam kredyt na inwestycje w nieruchomości.

O czym pamiętać?

Decydując się na taką formę inwestowania w nieruchomości, należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności. Niezbędne jest podpisanie stosownej umowy z osobą, której decydujemy się wynająć mieszkanie. Zaleca się także zgłoszenie wynajmu do urzędu skarbowego. W razie jakichkolwiek problemów z lokatorem jesteśmy wówczas w pełni chronieni przez prawo. Jeśli jednak chcemy mieć możliwość eksmisji lokatora, umowa najmu powinna być spisana u notariusza. Chodzi bowiem o tak zwany najem okazjonalny. Lokator musi w umowie wskazać mieszkanie, w którym może zamieszkać, jeśli będzie musiał wyprowadzić się z naszego lokalu.

Inwestowanie w nieruchomości naprawdę bardzo się opłaca. Opisany przez nas przykład to tylko jeden ze sposobów. Możliwości inwestowania w nieruchomości i zarabiania na nich jest bowiem znacznie więcej.

Książki które musisz przeczytać zanim zaczniesz inwestować

Książki które musisz przeczytać zanim zaczniesz inwestować

Udając się do księgarni albo zaglądając do oferty księgarni internetowej na pewno szybko zauważymy, że ilość oferowanych książek psychologicznych i książek dotyczących inwestowania będzie tam bardzo dużo. Dlatego jeśli ktoś myśli o tym, jak inwestować pieniądze, pewnie będzie zastanawiał się również nad tym, z jakich lektur skorzystać, by to inwestowanie stało się łatwiejsze i przyniosło więcej pozytywnych efektów. Oczywiście dużo zależeć będzie od tego, jaką formę inwestycji będzie chciało się realizować. Jeśli ktoś chce kupować akcje, to dla niego książki o giełdzie będą rzecz jasna podstawową lekturą, dzięki której będzie mógł dobrze poznać mechanizmy jakie rządzą giełdą i tym samym lepiej będzie reagował na to, co na giełdzie będzie się działo.

Książka, pobudzająca do myślenia

Z drugiej strony są także takie propozycje, jak książka motywacyjna. To również godna uwagi lektura, która będzie mogła pobudzać organizm do doskonalszej, bardziej wydajnej pracy. Motywacja to klucz do sukcesu niezależnie od tego jaka dziedzina życia będzie wchodziła w grę. Dlatego nie powinno się o niej zapominać, a techniki motywacyjne powinny być wykorzystywane, by lepiej osiągać swoje cele w trakcie pracy, inwestowania i samodoskonalenia.

Jak wybrać odpowiednią książkę o inwestowaniu?

Książki o inwestowaniu to najczęściej różnego rodzaju poradniki, które mają inwestora krok po kroku przeprowadzić przez ścieżkę inwestycji. Dlatego najlepiej dobierać książkę pod kątem tego, jaki rodzaj inwestycji będzie się chciało realizować. Warto także zapoznać się z recenzjami odnośnie poszczególnych tytułów, by mieć ogląd na to, jak w ogromie różnych książek wybrać coś interesującego dla siebie. Zainteresowanie powinny wzbudzić także książki psychologiczne warte przeczytania. Nie są to tytuły bezpośrednio odnoszące się do inwestowania, ale ze względu na to, że skutecznie pobudzają do rozwoju mogą w dłuższej perspektywie ułatwić osiągnięcie sukcesu w inwestycjach. Zanim zacznie się inwestować warto sięgnąć po kilka ciekawych tytułów jak:

  • Giełda dla bystrzaków
  • Inteligentny inwestor
  • Sztuka spekulacji po latach
  • Wspomnienia gracza giełdowego z komentarzem
Inwestowanie to nie hazard

Inwestowanie to nie hazard

Inwestowanie to proces, który polega na tym, że angażujemy swoje pieniądze po to, aby następnie otrzymać z tego jakieś korzyści. Podczas inwestowania swoich środków pieniężnych należy pamiętać o tym, aby robić to przede wszystkim mądrze. Trzeba minimalizować ryzyko straty wszystkich pieniędzy. Inwestowanie nie powinno być hazardem.

Inwestowanie własnych środków pieniężnych

Inwestowanie swoich własnych pieniędzy nigdy nie powinno być zajęciem na pełny etat. Aby zacząć inwestować trzeba na początku zdobyć na ten temat wiedzę i obmyślać swoją strategię. Wiele początkujących osób zastanawia się, w co inwestować swoje pieniądze. Z całą pewnością nie jest to łatwy wybór. Najpopularniejsze jest inwestowanie swoich pieniędzy na giełdzie. Coraz więcej osób inwestuje również w metale szlachetne, nieruchomości lub obligacje. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że pieniądze to nie wszystko. Jeżeli masz nadwyżkę w swoim budżecie domowym zawsze możesz ją zainwestować i liczyć na to, że to się po prostu opłaci. Jednak musisz pamiętać o tym, aby mieć na to wszystko czas. Doradztwo inwestycyjne na pewno Ci w tym pomoże. Jest to czynność, która polega przede wszystkim na tym, że przygotowywana jest sytuacja klienta w formie pisemnej, która mówi o: kupnie lub sprzedaży instrumentów finansowych. Proces ten może być wykonany tylko wtedy, gdy otrzymamy odpowiednie zezwolenie od specjalnego organu, który się tym zajmuje. Doradztwo inwestycyjne bardzo często jest powiązane jako czynność maklerska. Doradca inwestycyjny to osoba, która z całą pewnością posiada obszerną wiedzę na temat inwestowania.

Doradztwo inwestycyjne

Doradca jest w stanie zarządzać kilkoma portfelami na raz. Taka osoba musi działać zgodnie z prawem. Ranking funduszy inwestycyjnych może w bardzo łatwy sposób pokazać inwestorom najlepsze fundusze, w które warto zainwestować. Dzięki takiemu rankingowi dowiemy się również w co nie warto inwestować swoich pieniędzy. Pozwoli on uchronić nas od nieprzyjemnych sytuacji. Ranking taki czerpie informacje z wskaźnika Information Ratio. Wszystkie fundusze otrzymują oceny roczne. Właśnie dlatego wszyscy inwestorzy posiadają całkowity obraz wszystkich zachodzących zmian w funduszach. Inwestowanie w fundusze bardzo często wiąże się z ryzykiem straty, właśnie dlatego powinniśmy przemyśleć każdy, nawet najmniejszy krok jaki będziemy wykonywać. Podczas inwestowania oczywiście można wiele zyskać. Aby bezpiecznie zainwestować swoje pieniądze przede wszystkim musisz zdobywać codziennie nową wiedzę na ten temat i śledzisz ranking funduszy inwestycyjnych. Najlepiej jest zacząć inwestycje od małych pieniędzy, w ten sposób zapewnimy sobie bezpieczeństwo finansowe. Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w kryptowaluty. Jednakże to właśnie inwestowanie w nieruchomości jest najbardziej popularne od wielu lat – jak można się domyślić, trzeba wtedy jednak posiadać sporo pieniędzy.

Inwestowanie niesie za sobą wiele ryzyka, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to hazard i w każdej chwili można od tego odejść.

Fundamenty czy technika – co lepiej sprawdza się na rynku?

Fundamenty czy technika – co lepiej sprawdza się na rynku?

Fundusz inwestycyjny jest pewną formą wspólnego inwestowania, które opiera się na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych. Są one wpłacane przez uczestników funduszu. Jakie rodzaje funduszów inwestycyjnych istnieją? Czym jest Payroll?

Rodzaje funduszy inwestycyjnych

Podstawowymi rodzajami funduszy tego typu są: fundusze otwarte i zamknięte. Fundusze otwarte (FIO) cechują się zmienną liczbą tytułów do uczestnictwa w funduszu jednostek uczestnictwa. Fundusze zamknięte (FIZ) mają zasadniczo stałą liczbę tytułów uczestnictwa certyfikatów inwestycyjnych. Co ma na celu uczestnictwo w takim funduszu? Jego głównym zadaniem jest realizacja polityki związanej z inwestowaniem. Jest to wytyczna określona w statucie. Celami funduszu otwartego są przede wszystkim; osiąganie przychodów z lokat netto, wzrost wartości aktywów, ochrona wartości aktywów. Cele funduszy zamkniętych mogą zostać dowolnie określone.

Payroll

Payroll polega na wydzieleniu z działalności i przekazaniu partnerowi z zewnątrz obsługi kadr i płac. Jest to jedna z odmian outourcingu, która wciąż się rozwija. Co ciekawe, zazwyczaj skorzystanie z tego narzędzia jest opłacalne dla firm zatrudniających więcej niż 20 osób. Zewnętrzna obsługa płac może wpłynąć na znaczne oszczędności. Zaletą payroll’u jest to, że występuje oszczędność czasu, związana z zatrudnieniem specjalistów z tej dziedziny. Jedną z wad może być to, że firmy nie zawsze mają zaufanie do kogoś z zewnątrz – istnieją obawy dotyczące poufności i bezpieczeństwa dokumentacji.

Analiza techniczna rynków finansowych

Analiza techniczna jest krótkookresową analizą opłacalności odnośnie inwestowania w akcje. Taka analiza jest wykonywana w formie wykresów zmian cen akcji, wskaźników technicznych, wartości obrotów, wielkości zleceń itp. Do czego służy to narzędzie? Zazwyczaj analiza techniczna rynków finansowych pomaga określić prawdopodobną zmianę kursów akcji w czasie przyszłym. Bazuje na ich ocenach z przeszłości, uwzględniając czynniki, które miały wpływ na kształtowanie się poziomu popytu i podaży. To narzędzie zakłada, że rynek jest mechanizmem ciągle się zmieniającym. Opiera się na podstawowych regułach, takich jak; zmiany popytu i podaży są odzwierciedleniem w cenach akcji, zmiany cen akcji zależą od trendów, procesy zachodzące na giełdzie ulegają powtórzeniom. Mamy tutaj do czynienia z wykresami kursów akcji i wskaźnikami technicznymi. To pozwala wskazać graficzne wzorce określania cen akcji w przyszłości i prognozowania zmian kursowych. Wskaźniki techniczne określają bieżący stan rynku akcji.

Zaistnienie na danym rynku wiąże się z ryzykiem – warto skorzystać z pomocnych narzędzi, z nowych inwestycji i narzędzi pomagających budować sferę finansową firmy. Fundusz inwestycyjny może wpłynąć na poprawę jakości działania firmy, a skorzystanie z usług firm zewnętrznych pomoże wykonywać swoje obowiązki w jak najlepszy sposób. Okazuje się, że w tym przypadku nie tylko technika się liczy, ale także fundamenty, które kształtuj wizerunek firmy i wpływają na jej przyszłość.

JSW – bańka spekulacyjna czy powrót do świetności?

JSW – bańka spekulacyjna czy powrót do świetności?

JSW SA (Jastrzębska Spółka Węglowa) jest firmą zajmującą się przede wszystkim produkcją węgla koksowego hard (typ 35). W ostatnim czasie możemy zaobserwować różne tendencje notowań giełdowych tej spółki.

JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa SA jest największym przedsiębiorstwem tego typu w Polsce i jednym z największych w Unii Europejskiej. Współpracuje głównie z hutami z Europy Środkowej, które wykorzystują węgiel wydobywany przez konsorcjum, między innymi do wyrobu stali. Koks oferowany przez JSW jest produktem sprzedawanym na całym świecie (głównie w Niemczech, Czechach, Austrii, Indiach). Firma powstała z połączenia 7 przedsiębiorstw górniczych – aktualnie w skład JSW wchodzą 4 kopalnie. Założona została w 1993 roku, istnieje więc już 26 lat.

JSW – giełda

Akcje przedsiębiorstwa zadebiutowały 8 lat temu – w 2011 roku – na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma planuje zainwestować 20 miliardów złotych w rozwój kopalni – zatrudnienie ma sięgnąć w przyszłości 28 tysięcy. Takie plany są jednak według inwestorów dość ryzykowne, jednak nie znaczy to, że niemożliwe do zrealizowania.

Akcje JSW

Akcje JSW wyróżniają się w notowaniach giełdowych, w ostatnim czasie raczej w sposób negatywny. Firma zamierza inwestować w udostępnienie nowych poziomów wydobywczych, a także nowych złóż i już dostępnych. Strategia rozwojowa ma na celu poprawę efektywności produkcji dzięki inwestycjom i korzystaniu z najbardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Około 1 tys. ton węgla rocznie ma przypadać na jednego pracownika od 2025 roku. JSW pragnie także spłacić zadłużenia z tytułu obligacji – powołano w tym celu fundusz stabilizacyjny. Jego zadaniem jest zachowanie ciągłości operacyjnej i utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynności finansowej. Czy tak dalekosiężne plany mają szansę realizacji? Na tą chwilę trudno cokolwiek stwierdzić.

Notowania giełdowe JSW

Produkcja węgla w JSW w pierwszym kwartale 2019 roku wyniosła 3,48 miliona – była wyższa w stosunku do poprzedniego kwartału aż o około 6,8 procent. Cena węgla hard w tym okresie spadła natomiast o około 1 procent. Akcje firmy są coraz tańsze – wyprzedaż akcji górniczej spółki uległa więc nasileniu. Emisja akcji wskazuje na to, że nowa kopalnia jest coraz bardziej realna.

Perspektywy rozwoju

Dotychczas fundusz stabilizacyjny spółki JSW zgromadził aż 1,85 mld zł – istnieje szansa na zwiększenie środków w tym roku do 2 mld złotych. Te środki jednak mogą być użyte na rzecz firmy tylko w następujących przypadkach; wsparcie potrzebnych inwestycji (np. rozbudowa mocy wydobywczych, większy dostęp do złóż) lub ryzyko utraty płynności finansowej JSW w przypadku niekorzystnych cen koksu i węgla. Przedsiębiorstwo zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie są największym kapitałem i to dzięki nim można odnieść sukces. Najcenniejszymi pracownikami są ci, którzy identyfikują się z misją tej firmy. Załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej wynosi aktualnie ponad 21 tysięcy osób, z czego pod ziemią pracuje ponad 16 tysięcy, a na powierzchni około 4 tysiące osób. Czynnikiem strategii JSW są kompetencje ludzkie idące w parze z produkcją. Rozwój firmy może zostać zatem osiągnięty poprzez zatrudnianie nowych osób i inwestowanie w ich wykształcenie. Młode osoby są siłą napędową przedsiębiorstwa – ukończone przez nich szkoły górnicze pozwalają nabyć cenne umiejętności, które są niezwykle ważne w tej pracy.

Jak widać, notowania giełdowe JSW są różnorodne, jednak firma cały czas ma szansę na rozwój. Jeśli dokona nowych inwestycji, także w czynnik ludzki, perspektywy rozwoju są dosyć realne.

WIG20 – czas na powrót hossy?

WIG20 – czas na powrót hossy?

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych to instytucja, która pozwala na obrót giełdowy papierami wartościowymi oraz instrumentami finansowymi, które zostały dopuszczone do obrotu na giełdzie. Na rynku głównym najważniejsze indeksy giełdowe to: WIG, WIG20 i WIG30. Obecnie na GPW notowane są akcje około 465 spółek. Cały obrót na giełdzie regulowany jest regulaminem oraz szczegółowymi zasadami giełdy. Nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

WIG to warszawski indeks giełdowy o typie dochodowym. Obejmuje on wszystkie spółki giełdowe, które spełniają określone minimalne kryteria. Jest to najdłużej notowany indeks na polskiej giełdzie.

WIG20 – co to jest?

Jest to jeden z indeksów giełdowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółki WIG20 to 20 największych spółek akcyjnych, które są notowane na polskiej giełdzie. WIG20 jest indeksem o typie cenowym. Oznacza to, że obliczając go brane są pod uwagę tylko i wyłącznie ceny transakcji. Co do zasady w indeksie WIG20 nie ma możliwości, aby zanotowanych zostało więcej niż 5 spółek z danego sektora. We wrześniu 2013 roku WIG20 powiększono o 10 kolejnych największych spółek i powstał WIG30.

Najniższa wartość WIG20 w historii to 577.90 punktów, natomiast najwyższa odnotowana wartość to 3917,87 punktów. O wejściu do indeksu WIG20 decyduje wartość obrotu akcjami poszczególnych spółek. Istnieją również pewne warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby wejść do indeksu. Są to między innymi: więcej niż 10% akcji w wolnym obrocie, brak oznaczenia spółki, wartość w wolnym obrocie ponad 1 milion euro czy brak przynależności do pewnych segmentów na rynku.

Lista spółek należących do WIG20 jest podana do ogólnej wiadomości. Aktualnie w czołówce WIG20 znajdują się takie spółki jak: PKO Bank Polski, PKN Orlen, PZU, Bank Pekao S.A., KGHM Polska Miedź S.A., LPP, Santander Bank Polska, PGNiG, PGE czy CCC S.A.

Indeksy WIG20 są obliczane na podstawie określonego wzoru i przeliczane na punkty. Do obliczeń brane są pod uwagę takie informacje jak kapitalizacja portfela indeksu na sesji t, kapitalizacja portfela indeksu w dniu bazowym oraz współczynnik korygujący indeksu na sesji t. Wzięcie pod uwagę współczynnika korygującego neutralizuje zmiany wielkości kapitalizacji giełdy.

Notowania indeksów giełdowych WIG20 również są powszechnie dostępne. W informacjach na temat notowania WIG20 znajdują się takie informacje jak kurs, kurs otwarcia, kurs odniesienia, wolumen obrotu, wartość obrotu, liczba transakcji, czy stopa zwrotu.

Na przestrzeni czasu wykształciły się pochodne indeksy WIG20. Jest to na przykład WIG20short, WIG20lev oraz WIG20TR. Są to indeksy, które odzwierciedlają poszczególne zmiany cen spółek czy też wypłaty dywidendy oraz emisję akcji z prawem poboru. Pozwalają one na dokładniejsze zbadanie skutków tych zmian niż sam WIG20.

Warto zauważyć, że polska giełda i gospodarka to nie tylko WIG20. Aby nie popełnić inwestycyjnego błędu i nie przegapić istotnych wydarzeń należy śledzić giełdę z perspektywy szerszej niż tylko spółki należące do tego indeksu.