Kategoria: Finanse

Największe grzechy inwestora indywidualnego

Największe grzechy inwestora indywidualnego

Inwestowanie zawsze będzie sporym wyzwaniem. Historie takich osób jak między innymi Warren Buffet i Bill Ackman pokazują, że podczas tego procesu można popełnić na prawdę sporo poważnych błędów.

Inwestowanie

Inwestorzy indywidualni bardzo często inwestują swoje pieniądze. Aktywność na giełdzie przez takiego inwestora bardzo często traktowana jest niesamowicie poważnie. Wiele osób zastanawia się jak inwestować swoje pieniądze. Aby robić to bezpiecznie na początku powinno przeznaczyć się na to małą ilość pieniędzy. Największym grzechem inwestora indywidualnego będzie zupełny brak doświadczenia. Aby prawidłowo inwestować i nie stracić wszystkich pieniędzy trzeba na początku przeprowadzić dokładną analizę rynku. Istnieje wiele zasad inwestowania, które powinny być przestrzegane przede wszystkim przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Taka osoba powinna myśleć długoterminowo. Inwestor musi zwrócić uwagę nie tylko na ilość pieniędzy, jakie posiada, ale również na analizę rynku.

Analiza rynku

Aby zainwestować bezpiecznie, nie wolno słuchać tłumu. Nie musisz iść tą samą drogą co inni – jest to jeden z największych grzechów inwestora indywidualnego. Działanie zgodnie z opinią innych ludzi czasem może okazać się dużą pomyłką. Analiza fundamentalna jest najczęściej stosowana w rynku kapitałowym. Do przygotowań analizy fundamentalnej potrzebujemy wielu dokumentów, takich jak na przykład: okresowych raportów lub analiz rynkowych. Dobry inwestor powinien mieć codzienny wgląd w taką dokumentację. Dużym minusem jest nie obserwowanie rynku. Jeżeli osoba decyduje się na inwestowanie powinna skupić się na tej dziedzinie i codziennie przyswajać nową wiedzę na ten temat. Analiza rynku z całą pewnością pozwoli takiej osobie zrozumieć zachowania i procesy rynkowe. Taka analiza zdecydowanie jest w stanie ułatwić podjęcie decyzji. To właśnie ona pokazuje jaki jest szacowany udział w inwestycji. Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby inwestować mądrze. Aby zainwestować pieniądze bezpiecznie trzeba posiadasz fundusz awaryjny. Przed rozpoczęciem inwestowania powinieneś zastanowić się nad kilkoma rzeczami, na przykład przemyśl jaka jest Twoja wiedza na ten temat, a także dokładnie oceń ile masz czasu na inwestowanie. Nie popełniaj największych grzechów swoich kolegów z branży. Przed rozpoczęciem inwestycji zdobądź odpowiednią wiedzę.

Wiele osób zastanawia się jak inwestować. Aby zacząć przygodę z inwestowaniem w pierwszej kolejności musisz zdobyć doświadczenie na rynku.

Czy inwestowanie w złoto jest bezpieczne?

Czy inwestowanie w złoto jest bezpieczne?

Od dawna złota stanowi lokatę kapitału, osiągając największe wartości w czasach bessy i kryzysu. Ten surowiec, kupiony i sprzedany w odpowiednim czasie może przynieść duży zysk. Może stanowić także zabezpieczenie w przypadku różnych okoliczności – łatwo je sprzedać.
Czy inwestycja w złoto ma same zalety? Jak inwestować w złoto?

Inwestycja w złoto – zalety

Największą zaletą jest fakt, że złoto stanowi ochronę oszczędności – na wartość złota nie ma wpływu inflacja. Notowania złota są bardzo różne – czasem jego cena rośnie, czasami spada. Jednak ogólnie rzecz biorąc złoto przeważnie przynosi zysk. Inwestycja w złoto jest dobrym pomysłem dla osób, które nie chcą trzymać środków pieniężnych na rachunku bankowym i nie ufają systemom bankowym. Złoto jest ciekawą alternatywą w tym przypadku. Zdobycie ogólnej wiedzy na temat funkcjonowania rynku nie jest trudne, wystarczy czytać i analizować wykres ukazujący ceny złota w czasie. Początki mogą być trochę skomplikowane, jednak z czasem odczytywanie wykresów stanie się łatwiejsze. Do inwestycji w złoto wiele osób zachęca pełna kontrola, nadzór i stały dostęp.

Inwestycja w złoto – wady

Jeśli chodzi o wady takiej inwestycji, zazwyczaj jest to fakt, że nie przynosi ona zysków od razu. Nie ma co liczyć na szybkie wzbogacenie się. Jest to lokata długoterminowa i najbardziej opłacalna, gdy notowania złota są stabilne, a złoto najtańsze. Dla niektórych stanowi to przeszkodę i wolą zarobić szybciej na innych dobrach. Minusem może być także trudność z wyborem formy inwestycji – istnieje kilka metod. Jedną z nich są opcje i kontrakty na złoto, którego nie posiadamy fizycznie, ale jedynie przez zapis w systemie bankowym. Najlepszą formą inwestycji jest złoto w formie fizycznej – monety lub sztabki. Jednak to stanowi pewien problem z przechowywaniem, które może być uciążliwe. Istnieje bowiem ryzyko kradzieży lub zgubienia małych monet. Warto w tym przypadku skorzystać z depozytu, który jest często oferowany przez sprzedawców złota.

Jak inwestować w złoto?

Gdy zapragniemy zainwestować w złoto, możemy wybrać opcję fizyczną (zakup w sklepie monet, sztabek) lub certyfikaty odwzorowujące kurs złota na giełdzie (zakup za pośrednictwem rachunku maklerskiego). Najłatwiejszą formą jest zakup złota w formie fizycznej, jednak certyfikaty na złoto są bardziej bezpiecznym instrumentem. Polegają na tym, że wystawca zobowiązuje się do wydania danej ilości złota. Jest ono sprzedawane na giełdzie, a jego cena odpowiada mniej więcej cenie złota. Certyfikaty są elektronicznym zapisem, dość podobnym do banknotów.

Złoto jest surowcem wykorzystywanym także w inwestycjach. Inwestycja w złoto wiąże się z tym, że trzeba się uzbroić w cierpliwość. Po pewnym czasie może ono przynieść zyski, jednak trzeba na bieżąco śledzić notowania złota. One ulegają zmianie każdego dnia, a wyczucie odpowiedniego momentu sprzedaży może być bardzo rentownym posunięciem. Można zakupić złoto w formie fizycznej lub elektronicznej – poprzez certyfikaty. Ta druga opcja jest bardziej bezpieczna.

5 najważniejszych rad Warrena Buffett’a

5 najważniejszych rad Warrena Buffett’a

Warren Buffet jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek jest szacowany na 75,6 mld USD, a źródłem jego bogactwa są inwestycje na giełdzie.

Zadbaj o płynność i nie trać pieniędzy

Z pewnością możemy zatem powiedzieć, że Warren Buffet wie jak zarabiać na akcjach. Od 1977 roku nieprzerwanie publikuje on listy do inwestorów, które jasno wskazują co myśli Warren Buffet o biznesie. To z nich powstały zasady oraz strategie inwestowania na giełdzie, które zainspirowały wielu następców. Jedna z nich to – nie trać pieniędzy. Choć może brzmieć banalnie, to większość inwestorów wydaję się często zapominać o tym, że utrata dużej ilości kapitału jest bardzo trudna do nadrobienia, bo straty i zyski – z powodów czysto matematycznych – są niesymetryczne. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli stracimy dziesięć procent naszego kapitału, to aby wyjść na zero, musimy odrobić ponad jedenaście procent. Jeśli stracimy pięćdziesiąt procent, to musimy odrobić aż sto procent. Tym samym im więcej pieniędzy zainwestujemy źle, tym większa jest szansa, że nie wygrzebiemy się już z tej porażki i na stałe stracimy ten kapitał.

Płynność i kryzysy

Kolejną zasadą jest konieczność zachowania płynności oraz odpowiednie reagowanie w czasach kryzysu. Solidna poduszka finansowa pomaga nie tylko w razie trudnych życiowych sytuacji. Jeśli dbamy o nią również w portfelu inwestycyjnym, pomaga skorzystać z nadarzających się rynkowych okazji. Mając odpowiedni kapitał jesteśmy w stanie zarobić tam, gdzie inni nie będą w stanie tego zrobić z braku odpowiedniej ilości kapitału. Chodzi tu właśnie o sytuacje, kiedy możemy dokonać dobrej transakcji za bardzo niską cenę.

Ostatecznie Buffet radzi nam inwestować pasywnie w każdym przypadku, kiedy nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat konkretnego biznesu. Pamiętajmy też, że nikt, nawet najlepszy inwestor i prognostyk nie jest w stanie przepowiedzieć i przewidzieć przyszłości. Dlatego każda inwestycja powinna być niezwykle ostrożna. Zasada „wszystko albo nic” to prosta i pewna droga do bankructwa.

Jak dywersyfikować portfel inwestycyjny?

Jak dywersyfikować portfel inwestycyjny?

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest zabiegiem koniecznym, jeśli chcemy osiągać odpowiednie zyski na giełdzie. Zarządzanie portfelem inwestycyjnym jest jednak, zwłaszcza dla początkujących inwestorów, bardzo trudne.

Dywersyfikacja i jej rodzaje

Kiedy już dowiem się, co to są akcje i obligacje i poznamy specyfikę giełdy, to zanim zaczniemy wykładać swoje prywatne pieniądze, powinniśmy dowiedzieć się, czym jest strategia dywersyfikacji. Samo inwestowanie nadwyżek finansowych wymaga dużej znajomości różnych instrumentów i form inwestowania. Przeznaczenie kapitału wyłącznie na jedną inwestycję wiąże się z ponoszeniem wysokiego ryzyka straty części lub nawet całości posiadanych środków. Dlatego w naszym portfelu inwestycyjnym powinny się znaleźć różne instrumenty finansowe, które odróżniają się od siebie typem oraz rynkiem, na których występują. Dzięki temu skutecznie zminimalizujemy ryzyko inwestycyjne, a jednocześnie zmaksymalizujemy szansę na osiągnięcie zysków. Dywersyfikacja jest to podział kapitału inwestycyjnego pomiędzy różne inwestycje o zróżnicowanym stopniu ryzyka. Jeśli inwestujemy pieniądze w różne instrumenty, nawet jeśli jeden z nich przyniesie straty, to z tytułu innych będziemy mieli szansę na zysk. Sama dywersyfikacja powinna dotyczyć akcji i obligacji odmiennych ze względu na cel i horyzont czasowy inwestycji, rodzaj aktywów oraz rynku.

Jak wybierać inwestycje?

Sama dywersyfikacja nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie akcji i obligacji. Powinniśmy też nauczyć się, w co inwestować małe kwoty i znaleźć alternatywne sposoby na zainwestowanie pieniędzy. Najważniejsze są oczywiście instrumenty udziałowe, takie jak akcje udziały, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, certyfikaty inwestycyjne. Kolejnym obszarem są obligacje oraz bony skarbowe, a także wszelkie surowce czy minerały. Alternatywą jest szukanie inwestycji w tradycyjne produkty takie jak złoto, srebro, wino, dzieła sztuki, grunty i nieruchomości. Bardzo ważne jest też zdywersyfikowanie inwestycji ze względu na rynek. Ograniczanie się jedynie do krajowego podwórka, nie zapewnia nam w pełni bezpieczeństwa.